Hliva ustricová
Slovensky: Hliva ustricová
Latinsky: Pleurotus ostreatus
Česky: Hliva ústřičná
Známa Hliva ustricová (Pleurotus ostreatus) je drevokazná huba. Ako nezelený organizmus, prijíma zo zelených organizmov, teda stromov, veľa látok, ktoré sú pre jej život dôležité a ktorými nepohŕdneme ani my, ľudia. Navyše, hliva obsahuje látky v takom množstve a pomere, ktorý ľudskému organizmu maximálne vyhovuje. Hliva si berie živiny zo stromov a človek si ich môže vziať z hlivy. Hliva obsahuje betaglukány a celý rad vitamínov B, D, C, K, proteínov, sterolov, niektoré mastné kyseliny a stopové prvky chrómu, medi, železa, jódu, sodíka, selénu a zinku. Hliva obsahuje tiež hubovú vlákninu, vďaka ktorej sa z tela uvoľňujú usadené škodliviny a má vplyv na peristaltiku čriev.
Hliva ustricovitá má dlhú históriu. V starej Číne počas dynastie Song ju ľudia často dávali ako darček svojim priateľom alebo rodine. O tom, že ju považovali za veľmi cennú látku, svedčí aj fakt, že v obchode fungovala ako výmenné platidlo. Aj keď je hliva ustricová veľmi uznávaná a štatisticky najpredávanejšia huba vo svete, verejnosť o nej ešte veľa nevie. Boli to práve slovenskí vedci, ktorí poukázali na liečivé vlastnosti hlivy ustricovej. Ich výskum ukázal, že hliva ustricová pôsobí proti nádorovým ochoreniam. Konzumácia hlivy ustricovej pôsobí pozitívne na náš imunitný systém a zvyšuje jeho aktivitu, pôsobí na poruchy metabolizmu cukru a tuku, pomáha regulovať funkciu čriev, upravuje vylučovanie, upokojuje kĺbové ťažkosti. Navyše upravuje krvný tlak a odstraňuje z tela jedovaté látky, čím zabraňuje ich vstrebávaniu sa do ľudského organizmu. Výskumy poukázali aj na priaznivé účinky hlivy ustricovej pri liečbe ekzémov, kožných alergií, hemeroidov, kŕčových žíl a nádorových ochorení. Hliva tiež pozitívne vplýva na náš krvný tlak, ochorenia srdca, cievnej sústavy a na znižovanie hladiny cholesterolu. Môžeme ju taktiež využiť aj ako prírodné antibiotikum.
Beta glukán v hlive ustricovej je látka, ktorá zvyšuje odolnosť proti baktériám a vírusom, pomáha telu bojovať proti rakovine, regeneruje tkanivá a celkovo posilňuje organizmus. Najviac tejto látky sa nachádza v stopke. Výhodou tejto huby je aj jej neutrálna chuť a variabilita v kuchyni, navyše vzácny beta glukán je veľmi stabilná látka a tak jeho výživné vlastnosti nezničíte varením, ani smažením. Pre pravidelné doplnenie účinných látok môžete hlivu konzumovat v tabletkách.
Najbežnejším zdrojom beta glucanu sú vyššie huby (obsah beta glucanov v drevokazných hubách sa pohybuje až do 30% v sušine!), steny buniek pekárskych kvasníc Saccharomyces cerevisiae a zrná niektorých obilnín (obsah sa pohybuje v rozmedzí 1-7 %).
Veľká pozornosť sa obracia na tzv. medicínske huby, ktorých polysacharidy majú výraznejší účinok ako beta glucany izolované z iných zdrojov. Aktivita závisí od molekulovej hmotnosti, početnosti vetvenia a štruktúry molekúl. Najvyššiu účinnosť vykazuje beta-1,3/1,6-glucan so stupňami vetvenia 0,20-0,33 a vyššou relatívnou molekulovou hmotnosťou. Do tejto skupiny patrí aj beta glucan z Hlivy ustricovitej (Pleurotus ostreatus), ktorého stupeň vetvenia je 0,25.
Hliva ustricovitá (Pleurotus ostreatus, Hiratake) spomedzi priemyselne používaných drevokazných húb spĺňa tieto základné predpoklady. Beta glucan izolovaný z tejto huby dosahuje vysokú čistotu a nízky až takmer nulový obsah balastných látok. Vysoký obsah polysacharidov, priaznivý stupeň vetvenia, ako aj možnosť dosiahnuť vysokú čistotu robí z beta glucanu izolovaného z Hlivy ustricovitej atraktívny produkt vzhľadom na účinnosť, kvalitu a cenu.
Účinky beta glucanu
Z množstva výskumov a štúdií, ako aj z praktického používania beta glucanu sú známe nasledovné účinky:
Aktivácia imunitného systému a ochrana pred infekciami
Funkčnosť imunitného systému môže byť narušená v dôsledku viacerých faktorov, ako napr. stres, vplyv životného prostredia, životný štýl a životospráva, vedľajšie účinky liečby alebo užívania liekov, atď. Ak imunitný systém nepracuje správne, efektívne a dostatočne rýchlo, nie je schopný chrániť organizmus pred patogénmi. Výsledkom je chorobný stav. Beta glucan je schopný aktivovať imunitný systém, optimalizovať jeho funkcie do normálnej a prirodzenej úrovne, čo vedie k tomu, že telo je schopné sa brániť pred infekciami.
- Brown G.D. and Gordon S. Role and Mechanism of Fungal Glucans Effects in Immunology. MicroReview. Cellular Microbiology 7 (4): 471–479 (2005).
- Brown G. D., Gordon S. Minireview: Fungal Glucans and Mammals Immunity. Immunity, 19: 311–315, (2003)
- Rajewska J., Balasinska B. Biologically Active Components of Edible Fungi and Their Favorable Effect on the Health. Postepy Hig Med Dosw (Online). 2004; 58: 352-7. Review.
- Wasser SP. Healing Fungi as Source of Anti-Tumor and Immunomodulation Polysacharides. Appl. Microbiol. Biotechnol. 60: 258-274 (2002)
- Novak M, Vetvicka V: β-glucans, History and the Present: Immunomodulatory Aspects of Mechanisms of Action, J Immunol 5:47-57, 2008
- Lull C, Wichers HJ, Savelkoul HFJ. Antiinflammatory and Immunomodulating Properties of Fungal Metabolites. Mediators Inflamm. 2005 June 9; 2005(2): 63–80
- Reynolds J.A., Kastello M.D., Harrington D.G. et al. Glucan-Induced Resistence Increase of the Host against Selected Infection Diseases. Infection and Immunity, Oct. 1980, Vol. 30, No. 1: p. 51-57.
Protinádorové účinky
Známym účinkom medicínskych húb je protirakovinový efekt. Tento fakt bol hlavným dôvodom pre intenzívne študovanie beta glucanu. Beta glucan pomáha v terapií viacerých typov rakoviny, táto jeho vlastnosť je príčinou, prečo v Japonsku v 80-tych rokoch zahrnuli beta glucan do terapeutických procesov ako adjuvant. Beta glucan navyše podporuje imunitný systém počas terapie onkologických ochorení, nakoľko imunita je výrazne poškodená v dôsledku používania rôznych liečebných postupov rakovinových ochorení, čo vedie k nežiadúcim vedľajším účinkom a rozvoju infekcií. Experimenty ukázali, že pacienti, ktorý počas onkologickej terapie užívajú beta glucan, majú lepšiu kvalitu a komfort života.
- Novak M, Vetvicka V: β-glucans, History and the Present: Immunomodulatory Aspects of Mechanisms of Action, J Immunol 5:47-57, 2008
- Yan, J., Vetvicka, V., Xia, Y., Coxon, A., Carroll, M. C., Mayadas, T. N., and Ross, G. D. 1999. {J-glucan, a “specific” biologic response modifier that uses antibodies to target tumors for cytotoxic recognition by leukocyte complement receptor type 3 (CDIIb/CDI8). J. lmmunol. 163:3045-3052.
- Matsuoka, H .. Sen, Y., Wakasugi, H., Saito, T., and Tomoda, H. 1997. Lentinan potentiates immunity and prolongs survival time of some patients. Anticancer Res. 17:2751-2755.
- Takeshita, K., Saito, N., Sato, Y., Maruyama, M., Sanagawa, M., Habu, H., and Endo, M. 1991. Diversity of complement activation by lentinan, an antitumor polysaccharide, in gastric cancer patients. Nippon Geka Gakkai Zasshi 92:5-11.
- Borchers A.T., Stern J.S., Hackman R.M., Keen C.L., Gerschwin M.E.:Mushrooms, tumors and imunity. Proc. Soc. Exp. Biol. Med., 221: 1999, 281-293
- Wasser SP, Medicinal mushrooms as a source of antitumor and immunomodulating polysaccharides. Appl Microbiol Biotechnol. 2002 Nov;60(3):258-74. Epub 2002 Sep 10.
Ochrana pred radiáciou
Rôzne zdroje radiácie poškodzujú organizmus a imunitný systém, poškodzuje imunitné bunky, ako aj pozitívne baktérie v tele. Experimenty vplyvu beta glucanu na ochranu organizmu počas zvýšenej radiácie preukázali, že dochádza k výrazne nižšiemu poškodeniu imunitného systému, čo vedie k rýchlejšiemu zotaveniu z radiácie v porovnaní s kontrolnou skupinou zvierat, ktoré po vystavení zvýšeej radiácií rýchlo uhynuli v dôsledku post radiačných infekcií. Tento pozitívny vplyv beta glucanu je dôsledkom schopnosti beta glucanu pozitívne vplývať na proliferáciu (tvorbu a životaschopnosť) nešpecifických kmeňových buniek, ktoré sa tvoria v kostnej dreni. Následne sa tieto kmeňové bunky vyvinú na biele alebo červené krvinky. Funkčnosť kostnej drene môže byť negatívne ovplyvnená viacerými faktormi, ako napr. užívanie liekov, vystavenie zvýšenej radiácií a pod.
- Patchen ML, D´Alesandro MM, Brook I, Blakely WF, McVittie TJ.: Glucan: mechanisms involved in its “radioprotective” effect. J Leuc Biol, 1987, 42: 95-105.
- Gu Yeun-hwa et al.: A study of the radioprotection effect of macro glucan (beta 1,3 glucan) in the fetuses of ICR mice. Journal of oriental medicine, Vol. 5 No 1, December 2000.
- Patchen et al.: Effects of pre- and post-irradiation glucan treatment on pluripotent stem cells, granulocytes, macrophage and erythroid progenic cells and homopoietic stromal cells. Experientia, 1984, Nov 15, 40 (11).
- Patchen et al.: Survival enhancement and homopoietic regenration following radiation exposure: therapeutic approach using glucan and granulocyte colony stimulating factor, Exp. Hematol., 1990 Oct, 18(9): 1042-1048.
V jednom z najvýznamnejších svetových onkologických centier na svete – Memorial Sloan-Kettering Cancer Center v New Yorku v spolupráci s National Cancer Institute prebiehajú v súčasnosti klinické testy s beta glucanom u pacientov s ťažkými onkologickými postihnutiami ako sú leukémia, metastázujúci neuroblastóm, progredujúci lymfóm a pod.
Vhodné užívať počas rekonvalescencie a na získanie vitality a energie. Vhodné pre diabetikov, bezlepkovú diétu, tehotné a dojčiace ženy.