Kozák brezový
Slovensky: Kozák brezový
Latinsky: Leccinum scabrum (Bull.) Gray
Česky: Kozák březový
Výborná jedlá huba
Výskyt: VI. - XI.
Klobúk/Plodnica:
Klobúk má 50-150 mm v priemere, najprv je polguľovitý, neskôr zvoncovitý a napokon vankúšovitý. Farby je sivohnedej až čiernohnedej, hladký alebo niekedy aj trochu vráskavý, s tupým okrajom. Pokožka je trochu plstnatá (pod lupou), v dospelosti za vlhkého počasia býva slizká; za mladi sa nedá zlúpať, v dospelosti iba v útržkoch.
Plodná časť:
Rúrky sú 10-25 mm dlhé, pri hlúbiku hlboko vykrojené. Najprv sú belavé, potom špinavokrémové až bledosivé; na reze nemenia farbu. Póry sú drobné, okrúhle, rovnako sfarbené ako rúrky, najprv belavé, potom sivasté; otlačením nemenia farbu.
Hlúbik:
Hlúbik je 80-170 mm dlhý a 10-35 mm hrubý, valcovitý, hore stenčený, dolu hrubší. Je belavo sivastý, pokrytý odstávajúcimi vláknitými šupinkami, ktoré sú sivé alebo sivočernasté; hore býva často pozdĺžne pásikavý.
Dužina:
Dužina je biela, potom belavosivá, na reze dakedy veľmi zriedkavo ružovie (vo vrchole hlúbika); na vzduchu nemení farbu. Konzistencia je najprv dosť pevná, neskôr v klobúku mäkko špongiovitá, v hlúbiku vláknitá a v báze až drevnatá. Chuť má príjemnú, vonia slabo hubovo.
Výtrusný prach:
Výtrusný prach je hnedý.
Ľudové názvy:
brezák, brezovec, brezáč, brezňak, kozák, kozlák, kozar, pinceľ, pincliak, mäkýš, labdák, ľabdoš, kalika, plavý kozák
Výskyt:
Kozák brezový rastie od júla do konca novembra najčastejšie pod brezou bielou a plstnatou. Je to u nás jeden z najrozšírenejších kozákov. Vyskytuje sa v celom miernom pásme severnej pologule.
Význam:
Je to výborná jedlá huba, najmä kým sú plodnice ešte mladé. Dá sa pripravovať na rozličné spôsoby a je veľmi dobrá ako príloha k rôznym mäsám.