Hríbnik gaštanovohnedý
Slovensky: Hríbnik gaštanovohnedý
Latinsky: Gyroporus castaneus (Bull.) Quél.
Česky: Hřib kaštanový
Jedlá huba
Výskyt: VI. - XI.
Klobúk/Plodnica:
Klobúk má 30-80 mm v priemere, najprv je klenutý, potom dosť plochý a niekedy v strede aj vtlačený, červenohnedý až gaštanovohnedý, zriedkavo bledší. Povrch je suchý, zamatový až jemne plstnatý, zriedkavo holý, za suchého počasia býva často rozpukaný.
Plodná časť:
Rúrky sú až 8 mm dlhé, najprv biele alebo belavé, potom krémové, žltkasté, alebo od výtrusného prachu až bledo citrónovožlté, otlačením sa stávajú hnedasto škvrnité. Pri hlúbiku sú kratšie. Póry sú malé alebo stredne veľké (1-3 na 1 mm), rovnako sfarbené ako rúrky, po poranení zostávajú na nich hnedé škvrny.
Hlúbik:
Hlúbik je 35-80 mm dlhý a 8-30 mm hrubý, valcovitý alebo kyjakovitý, rovnako sfarbený ako klobúk, zamatovo plstnatý, suchý, často nepravidelne zbrázdený a akoby postláčaný. Vnútri je najprv plný, vypchatý, v dospelosti býva celý dutý a iba zriedkavo priehradkovite vypchatý.
Dužina:
Dužina je biela alebo belavá, na reze nemení farbu. V mladosti je pevne mäsitá, potom krehká. Chuť má nevýraznú a je takmer bez vône.
Výtrusný prach:
Výtrusný prach je žltkastý.
Výskyt:
Hríbnik gaštanovohnedý rastie od júla do novembra takmer vo všetkých lesoch v piesočnatej pôde. Nachádza sa v celom miernom pásme severnej pologule. Najrozšírenejší je v teplejších suchších oblastiach s kremičitou a piesočnatou pôdou (Záhorská nížina, Polabie)
Význam:
Je to jedlá huba, avšak nie je taká dobrá ako hríbnik modrejúci. Varením dostáva trochu horkastú chuť, ktorá sa sušením stráca. Preto je vhodná na sušenie.