Potravina budúcnosti: Liečivé huby na imunitu aj proti alergiám
Niektoré druhy húb sú známe pre svoje liečivé účinky. Dokážu pomôcť posilniť imunitný systém, zlepšiť rôzne druhy alergií, prinavrátiť energiu či zlepšiť duševné zdravie.
Počuli ste už, že najpopulárnejšie liečivé huby sa považujú za adaptogény? Teda že pripravujú organizmus, aby zvládol to, čo život prináša, a neprepadli sme úzkosti? „Hoci liečivé huby ako také nie sú liekmi, ponúkajú veľké množstvo zdravotných benefitov. Podporujú imunitný systém, ochraňujú bunky pred oxidačným stresom, regulujú zápalové procesy v tele, upravujú hladinu cukru a cholesterolu v tele, podporujú mozog, nervový systém, kognitívne funkcie či zvyšujú energiu a libido,“ vymenúva Jana Dubajová, farmaceutka z lekárne Dr. Max v Žiline.
Hlavný rozdiel medzi liečivými a bežnými hubami je v obsahu viacerých účinných látok, ako sú betaglukány, antioxidanty a lektín. Taktiež sú zdrojom vitamínov a stopových prvkov – riboflavínu, tiamínu, kyseliny listovej, kyseliny pantoténovej, vitamínu C, betakaroténu, vápnika, jódu, železa, horčíka, mangánu, fosforu, draslíka, selénu, sodíka či zinku. Právom sa nazývajú potravinou budúcnostiAnketa
Betagukány ako komplexné polysacharidy podporujú imunitu a obranyschopnosť organizmu, pôsobia najmä ako prevencia bakteriálnych a parazitárnych ochorení. Imunitný systém vďaka nim lepšie vyhľadáva a ničí poškodené a rakovinové bunky. Taktiež vyživujú črevný mikrobióm. Nachádzajú sa takmer v každej liečivej hube, aj keď obsah sa v jednotlivých druhoch líši.
Vysoký obsah betaglukánu má hliva ustricová, preto sa z nej izoluje a používa vo forme tabliet. Antioxidanty chránia telo pred poškodením voľnými radikálmi. Lektín stabilizuje hladinu cukru v krvi spomalením trávenia a vstrebávania sacharidov.
Podpora plodnosti a pamäti
Najznámejšou spomedzi zázračných húb je reiši, známa aj pod menom lesklokôrovka obyčajná, ktorá sa považuje v tradičnej čínskej medicíne za božskú hubu nesmrteľnosti. Rastie na dreve a je charakteristická svojou červenou farbou a lesklým povrchom. Obsahuje betaglukány, triterpenoidy, kumarín, manitol, alkaloidy a rôzne typy sterolov.
Jana Dubajová vysvetľuje, že táto huba zlepšuje imunitu a kvalitu spánku, reguluje krvný tlak, cholesterol aj hladinu cukru v krvi. Má protizápalové účinky, ktoré sa využívajú pri liečbe chronických zápalových stavov. Po podaní extraktu z tejto huby dochádza k nárastu takzvaných prirodzených zabíjačských buniek – sú to biele krvinky, ktoré bojujú proti infekciám a rakovinovým bunkám.
Radšej húsenicu?
Medzi športovcami a ľuďmi s aktívnym životným štýlom je mimoriadne obľúbená parazitická huba Cordyceps, známa ako húsenica čínska, pre svoje výrazné adaptogénne vlastnosti – podporuje zvýšenie energie a odstraňuje únavu. Tradiční liečitelia v čínskom a tibetskom regióne zistili, že kozy a ovce po konzumácii tejto huby zostali dlhšie mladé, a začali ju používať na podporu dlhovekosti u ľudí.
Nemenej zaujímavým faktom je jej vplyv na mozgové bunky. Aktívne zložky podporujú energetický metabolizmus, odstraňujú toxické odpadové látky z organizmu a tým posilňujú funkciu obličiek. V starovekej Číne sa používala táto huba ako afrodiziakum. Zatiaľ čo už žien zvyšuje libido, u mužov dochádza k zlepšeniu plodnosti a kvality spermií.
Levia hriva
Pestrým názvoslovím je charakteristická huba Hericium, ktorej sa hovorí aj koralovec ježovitý alebo levia hriva. Má nezameniteľný vláknitý povrch a na popularite naberá vďaka svojim účinkom na ľudský mozog. Obsahuje rôzne polysacharidy a neurotrofické faktory, podporuje tvorbu proteínu nervového rastového faktoru NFG a myelínu, ktoré sú nevyhnutné pre rast a ochranu neurónov.
„Viaceré štúdie naznačujú, že jeho pravidelná konzumácia môže zmierniť závažnosť symptómov sklerózy multiplex. Taktiež obsah betaglukánov podporuje detoxikáciu mozgu od škodlivých látok a zmierňuje zápalové procesy, ktoré sú spojené s vývojom Alzheimerovej choroby. Pripisuje sa mu schopnosť ovplyvniť motorické symptómy spojené s Parkinsonovou chorobou – najmä tras, chvenie a stuhnutosť,“ pokračuje farmaceutka.
Ničenie nádorových buniek
Na brezách v chladných oblastiach severnej pologule parazituje čaga, známa aj ako ryšavec šikmý. Zvonka vyzerá nepríťažlivo a ako spálené uhlie, zato vnútro je veľmi bohaté na výživové látky.
Vysoký obsah antioxidantov neutralizuje voľné radikály a znižuje oxidačný stres, kyselina betulínová má protizápalové a protinádorové vlastnosti a pravidelná konzumácia sa spája so zlepšením trávenia. Z vrchnej vrstvy brezovej kôry extrahuje melanín, čo rozširuje jej použitie pre zdravý stav pokožky a na ochranu pred škodlivým UV žiarením.
Jednou z najpopulárnejších húb na svete je šitake, alebo aj húževnatec jedlý, a to pre svoju nezameniteľnú a jedinečnú chuť a široké spektrum zdravotných benefitov. Má typický tmavohnedý až čierny klobúk s bielymi škvrnami a biely až svetlohnedý hlúbik. Podporuje činnosť srdca a obehového systému, pretože priaznivo pôsobí na hladinu cholesterolu v krvi.
„Okrem toho budí veľký záujem najmä pre obsah lentanínu, ktorý má potenciál lokalizovať a zničiť nádorové bunky,“ tvrdí farmaceutka. Za zmienku stojí aj vysoký obsah vitamínov skupiny B. V tradičnej čínskej medicíne sa využíva najmä na podporu dlhovekosti a posilnenie energie qi, u nás známej ako čchi.
Nie sú pre každého
V minulosti sa huby používali najmä ako chutná súčasť jedálnička. Dnes už vieme, že niektoré z nich majú aj liečivé účinky. Najmä poznatky z tradičnej čínskej, himalájskej či japonskej medicíny pomohli pri rozšírení povedomia o týchto účinkoch. Ako pri všetkých látkach, ktoré prijímame, aj tu sa však treba mať na pozore, lebo liečivé huby môžu predstavovať zároveň aj riziko. Môžu mať interakcie s niektorými liekmi alebo sú pri niektorých ochoreniach kontraindikované. Pred ich použitím sa preto vopred poraďte s lekárom alebo lekárnikom, aby sa predišlo prípadným komplikáciám.
Zdroj : https://zdravie.pluska.sk/novinky-a-odbornici/potravina-buducnosti-liecive-huby-na-imunitu-aj-proti-alergiam?utm_source=upday&utm_medium=referral