Hríb siný/Modrák
Slovensky: Hríb siný
Latinsky: Suillellus luridus (Schaeff.) Murrill
Česky: Hřib koloděj
Výborná jedlá huba
Výskyt: V. - X.
Klobúk/Plodnica:
Klobúk má 40-200 mm v priemere, najprv je polguľovitý, potom vankúšovite klenutý a napokon široko rozprestretý. Býva plavo olivovožltý až hnedastý, často až žltý alebo žltopomarančový, dakedy aj bledo karmínovočervený. Za mladi je jemne plstnatý, v starobe holý, otlačením tmavne alebo i modrie.
Plodná časť:
Rúrky sú až 35 mm dlhé, pri hlúbiku vykrojené. Za mladi sú žlté s olivovým odtieňom, niekedy citrónovožlté, neskôr žltozelené a napokon špinavoolivové, na reze modrejúce. Póry sú za mladi labyrintové, potom hranaté, drobné až stredne veľké; najprv sú plavo okrovožlté, potom tehlovočervené alebo pomarančové a v úplnej zrelosti dostávajú olivový odtieň. Po dotyku sa sfarbujú na špinavomodro.
Hlúbik:
Hlúbik je 40-150 mm dlhý a 20-80 mm hrubý, najprv valcovite bruchatý, čoskoro však kyjakovite predĺžený; v dolnej tretine býva najhrubší. Na vrchole je stenčený, na báze zaoblený alebo zriedkavejšie aj končito príveskatý. Pod klobúkom býva takmer vždy žltý, smerom dolu intenzívnejšie červený a úplne naspodku tmavo vínovočervený, miestami až čiernohnedý. Skoro celý je ozdobený nápadnou červenou sieťkou, utvorenou z dlhých, pretiahnutých ôk, ktoré sa zhora nadol zväčšujú. Súčasne je i plstnato bodkovaný. Otlačené miesta sa sfarbujú na modro.
Dužina:
Dužina je najčastejšie bledožltá, od bázy hlúbika nahor býva vínovočervená; na reze hneď atramentovo modrie, červené partie dužiny sa sfarbujú na fialovo. Chuť má príjemnú, vôňu nevýraznú.
Výtrusný prach:
Výtrusný prach je olivový až olivovohnedý.
Ľudové názvy:
siniak, sinál, modrák, svetlák, svetláň, belaskár, belasniak, nemec, baniar, banfk, komprd, karmazín, harasník, súkenák, červené nohavice, jedlák, koniak, počeč
Výskyt:
Hríb siný rastie od mája do októbra v listnatých lesoch v nížinách a v pahorkatinách. Niekedy ho môžeme nájsť aj v zmiešaných lesoch. Je rozšírený v celom miernom pásme severnej pologule.
Význam:
U nás sa uznáva za dobrý jedlý druh. Hubári na Slovensku ho zbierajú málo, lebo ich odrádza intenzívne modranie dužiny. Za surova je možno jedovatý a nedostatočne uvarený môže spôsobiť žalúdočné ťažkosti. Z Československa nie sú známe nijaké otravy týmto hríbom.
Podobné druhy:
Boletus luridiformis