Hríb vínovočervený
Slovensky: Hríb vínovočervený
Latinsky: Imperator rhodopurpureus Smotl.
Česky: Hřib rudonachový
Jedovatá huba
Výskyt: VI. - IX.
Klobúk/Plodnica:
Klobúk má 5O-150 mm v priemere, najprv je polguľovitý, potom klenutý a napokon vankúšovite rozprestretý, celý mäsovočervený alebo na žltoružovom podklade nerovnomerne sýtopurpurový.
Plodná časť:
Rúrky sú až 25 mm dlhé, pri hlúbiku vykrojené, sýtožlté, na vzduchu rýchlo modrejú. Póry sú drobné, okrúhle, za mladi žlté, čoskoro však tmavo purpurovočervené.
Hlúbik:
Hlúbik je 50-100 mm dlhý a 30-60 mm hrubý, za mladi hľuzovite bruchatý až súdkovitý, dakedy v dolnej polovici zhrubnutý, takisto ako hríb satanský, rovnako sfarbený ako klobúk (mäsovočervený alebo na žltoružovom podklade nerovnomerne sýtopurpurový), ozdobený veľmi jemnou, hustou a nenápadnou sieťkou.
Dužina:
Dužina je sýtožltá, na vzduchu sa sfarbuje neobyčajne rýchlo a intenzívne na čiernomodro, v báze hlúbika býva niekedy vínovočervená. Vôňu má príjemnú, nenápadnú, podobnú, ako má hríb zrnitohlúbikový. Chuť má sladkastú.
Výtrusný prach:
Výtrusný prach je olivovohnedý.
Výskyt:
Hríb vínovočervený rastie v lete a na začiatku jesene v svetlých listnatých lesoch, najmä pod dubmi. Je veľmi zriedkavý, rozšírený je iba v Európe.
Význam:
Je to jedovatý hríb, ktorý má podobné vlastnosti ako hríb satanský. Keďže je veľmi zriedkavý, treba ho chrániť.