Shiitake huba/Lentinus edodes / Húževnatec jedlý
Shiitake huba (Lentinus edodes / Húževnatec jedlý)
Shiitake je z gastronomického hľadiska chuťovo veľmi výrazná huba, mäsitej konzistencie, z lekárskeho pohľadu je dnes už uznávaný prírodný prostriedok na liečbu rôznych civilizačných chorôb. V japonskom liečiteľstve je využívaná asi 2000 rokov. Táto pre nás exotická huba je pre svoju lahodnú chuť a silnú arómu označovaná ako “perla medzi hubami”. Hovorí sa jej elixír života alebp huba dlhého života pre jej liečivé účinky.
Účinky Shiitake
Shiitake má významný účinok na podporu imunity. Jednou z látok, ktorú shiitake obsahuje, je lentinan. Jedná sa o glukan, ktorý bol v Japonsku zavedený ako štandardná súčasť liečby niektorých onkologických ochorení. Má imunostimulačný, antiinfekčný (eliminuje virové, bakteriálne, plesňové a parazitálne infekčné onemocnenia), protinádorové a radioprotektivne účinky. Úspešne se osvedčila pri liečbe a prevenci akné. Okrem aktivačného účinku na organismus pôsobí ako lapač volných radikálov a antioxidačná látka. Volné radikály vznikajú z nesprávneho stravovania alebo nadmernej konzumácie potravín s konzervačnými látkami. Proto sú glukány vhodné na korekciu tvorby voľných radikálov pochádzajúcich z potravín. Pôsobí na zníženie hladiny prebytočných látok z výživy (cholesterol) a prebytočných hormónov (pri fyzickej a psychickej záťaže), potláča riziko zvýšeného krvného tlaku, posilňuje celkovú obranyschopnosť organizmu proti vírovým ochoreniam. Shiitake má protipliesňový, protinádorový, stimuluje imunitný systém, zlepšuje činnosť pečene. Koncentrované extrakty z mycélia huby Shiitake sa v Japonsku nazývajú napr. Lentinan, alebo LEM. Sú to protinádorové preparáty, lieči sa nimi tuberkulóza, únavový syndróm, bronchitída, hepatitída, pôsobia proti HIV vírusu. Japonskí vedci zistili, že konzumácia prípravkov z huby Shiitake zvyšuje aktivitu imunitného systému, zvyšuje aktivitu makrofágov, NK-buniek, T a B lymfocytov, zvyšuje hladinu interferonu.
Shii take „huba z dubu” (Shii=dub; take=houba) je v krajinách Orientu vysoko cenená huba pre vynikajúcu chuť a skvelé liečivé účinky. Šitake je makrobiotická špecialita a zároveň liek – podľa Japoncov je táto huba „elixírom života“. Konzumácia shiitake má protirakovinové účinky, zvyšuje imunitu organizmu, znižuje hladinu cholesterolu v krvi, chráni pečeň a organizmus pred voľnými radikálmi a posilňuje kardiovaskulárny systém.
Z dietetického hľadiska sa jedná o veľmi hodnotnú potravinu vzhľadom na nízku kalorickú hodnotu, obsah kvalitných polysacharidov a ďalších cenných stopových prvkov. Obsahuje vo veľkom množstve proteíny (18%), vitamíny (B1, B2, B3 a B12, D2) a minerály: draslík, vápnik, horčík a fosfor. Ďalej obsahuje tiež všetkých osem esenciálnych aminokyselín v ideálnom pomere. Bolo preukázané, že pravidelná konzumácia shiitake pomáha znižovať hladinu cholesterolu v krvi, vysoký krvný tlak a posilňuje celkovú obranyschopnosť organizmu proti vírovým ochoreniam. Niektoré zahraničné štúdie tiež uvádzajú, že pravidelná konzumácia šitake pôsobí proti vzniku nádorových ochorení (obsahuje účinnú látku LENTINAN – glukán, ktorý má imunostimulačné, antiinfekčné, protinádorové a rádioprotektívne účinky).Shii take je prospešná pri boji snáď so všetkými civilizačnými chorobami. Rovnako ako morské riasy na seba dokáže viazať ťažké kovy ako je ortuť, olovo alebo stroncium. Na základe štúdií uskutočnených v 70.-tych rokoch v Japonsku sa v mnohých krajinách stali výťažky z týchto húb súčasťou kúry znižujúcej toxické účinky chemoterapie.
Šiitake má všestranné použitie v orientálnej i európskej kuchyni najmä pri redukčných, makrobiotických a vegetariánskych diétach. Má veľmi nízku energetickú hodnotu, no jej výživová hodnota je vysoká..Takže nasýti, ale nemusíme mať strach z priberania na váhe. Tradične sa huby shitake najviac konzumujú v japonskej kuchyni. Môžu sa použiť na prípravu polievok, omáčok, do ryže, na dochutenie mäsových pokrmov (je výborným doplnok ku kuraciemu a králičiemu mäsu) alebo zeleninových jedál. Treba mať však na pamäti, že čím dlhšie sa tepelne upravujú, tým menej hodnotných látok sa v nich zachová. Pred použitím je potrebné huby namočiť na pár hodín.
V koncentrovanej podobe ako extrakt (prášok, tabletky, kvapky) sa shi-take používa na liečbu rakoviny, AIDS a cukrovky.
Zdravotné indikácie: vírové ochorenia, podpora imunity, zníženie cholesterolu, ochrana organizmu pred voľnými radikálmi, rakovina, chemoterapia, detoxikácia, odstránenie chemických jedov z organizmu, alergie, nervové ochorenia, posilnenie obličiek.
Shitake huby
Shitake huby sú jednou z najrozšírenejších húb na svete. Už po celé stáročia sa tešia svojej obľúbenosti, a to predovšetkým v ázijskej kuchyni. Konzumovať sa dajú varené, sušené či dokonca aj surové. Ide v podstate o akúsi všestrannú potravinu, ktorá môže byť bez problémov súčasťou mnohých receptov. Vedeli ste, že tieto huby nám ponúkajú množstvo vitamínov a minerálnych látok a s nimi súvisiace zdravotné benefity?
Čo vlastne shitake huby sú?
Ak by sme mali ísť po pôvode slova, môžeme ho preložiť z Japončiny. Slovíčko „shii“ označuje strom, na ktorom huby pôvodne rástli a „také“ znamená jednoducho huby. Tieto huby sú uctievané v mnohých kútoch sveta nielen vďaka ich pôvodu, ale predovšetkým pre zdraviu prospešné vlastnosti, ktoré majú. Vďaka tomu sú už po celé stáročia využívané v starovekej medicíne. Tieto huby nemajú žiadne korene, listy, kvety či semená. Vyznačujú sa bohatou chuťou a sú ľahko dostupné na trhu na celom svete. Ich chuť sa ešte oveľa viac znásobuje, keď sa vysušia a nanovo namočia vo vode. V Ázii sú shitake huby symbolom dlhovekosti a súčasťou čínskej medicíny sú už viac ako 6000 rokov. Ich chuť a pozitívne účinky na zdravie ich však preslávili a v súčasnosti sú už známe po celom svete.
Ako vplývajú shitake huby na naše zdravie?
Shitake huby sú plné vitamínov B skupiny, ktoré pomáhajú nášmu metabolizmu tým, že premieňajú potraviny na energiu. Vitamíny skupiny B tiež pomáhajú nášmu telu vytvárať červené krvinky a tým nás chrániť pred anémiou. Tento druh húb vám pomôže aj v prípade, ak sa snažíte o redukciu hmotnosti. Ak si naservírujete 4 kusy surových shitake húb, skonzumujete tak len 26 kalórií. Táto chutná potravina je zároveň zdrojom mnohých minerálov, ktoré naše telo potrebuje. Jedna porcia shitake húb obsahuje približne 10 percent z denného odporúčaného príjmu fosforu. Posledné štúdie ukázali, že tento druh húb má významný vplyv aj na kardiovaskulárny systém. Ich príjem nás môže ochrániť pred vznikom rôznych kardiovaskulárnych ochorení, akým je napríklad ateroskleróza. Zložky a látky, ktoré shitake huby v sebe obsahujú, pomáhajú chrániť naše krvné cievy.
Shitake huby obsahujú silné zlúčeniny, ktoré sa vyznačujú prirodzenou schopnosťou bojovať proti zápalom, zlým baktériám či škodlivým vírusom. Zároveň sú aj významným zdrojom mede. Vzhľadom na to, že naše telo nie je schopné si samo meď syntetizovať (vytvárať), shitake huby sú veľmi dobrým riešením, ktorá nám pravidelnou konzumáciou zabezpečí príjem toho dôležitého prvku. Nedostatok mede v tele môže okrem iných problémov viesť aj k rozvoju koronárnych srdcových chorôb. Jedna zo štúdií zameraných na skúmanie vplyvov tejto huby zistila, že shitake huby a ich spóry majú ochranné vlastnosti na pečeň, dokážu potláčať zápal a vyznačujú sa vlastnosťami na prevenciu rakoviny u pacientov s chronickou hepatitídou.
V mnohých prípadoch ľudia nezvažujú zaradenie tejto chutnej potraviny do ich jedálničkov či receptov jednotlivých jedál. No shitake huby sa nám ponúkajú ako širokospektrálna vitamínová a minerálová bomba s mnohorakým využitím. Či už ich zvolíte v sušenej, alebo surovej forme, je to len na vás. Tak či tak sebe a svojmu telu doprajete poriadnu dávku živín, a môžete tak prispieť k rozvoju rozličných ochorení. Môžete skúsiť shitake huby ako prísadu do omáčok, alebo si z nich urobiť chutnú polievku.
Zdroj: https://www.bioland.sk/shitake-huby/
https://zdravie4you.sk/shiitake-huba-lentinus-edodes-huzevnatec-jedly/