Kozák žltooranžový
Slovensky: Kozák žltooranžový
Latinsky: Leccinum versipelle (Fr. & Hök) Snell, Leccinum testaceoscabrum (Secr.) ex Sing.
Česky: Křemenáč březový
Výborná jedlá huba
Výskyt: VI. - XI.
Klobúk/Plodnica:
Klobúk má 40 150 mm v priemere, najprv je viac ako polguľovitý, potom klenutý až vankúšovitý. Na povrchu je jemne plstnatý, suchý, za vlhkého počasia iba veľmi málo slizký; rýchlo oschýna. Má krásnu žltopomarančovú farbu. Po
kožka na okraji sa takmer vždy mení na príveskatú blanku, ktorá je v mladosti pritisnutá k hlúbiku.
Plodná časť:
Rúrky sú 7-30 mm dlhé, pri hlúbiku vykrojené, špinavosivasté až bledosivé. Póry sú drobné, okrúhle a už za mladi sivé s olivovým tónom alebo dymovo sivohnedasté; neskôr, v starobe bývajú až špinavohnedé alebo hnedočernasté.
Hlúbik:
Hlúbik je 80-220 mm vysoký a 20-70 mm hrubý, najprv pretiahnuto bruchatý, neskôr kyjakovitý alebo valcovitý, hore pod klobúkom stenčený. Býva biely až sivastý, pokrytý veľmi drobnými zrnito vločkovitými šupinkami, ktoré sú na vrchole hlúbika veľmi husto usporiadané; už od mladosti bývajú nápadne tmavočierne, potom hnedočierne, často čiarkovite nad sebou zoradené, takže tvoria nepravidelnú sieťku.
Dužina:
Dužina je biela, na vzduchu sa sfarbuje na špinavo ružovolilavo, v báze hlúbika zväčša na modrozelenkasto, nad rúrkami v zriedkavých prípadoch žltne. Za mladi je tuhá, v dospelosti v klobúku špongiovite mäkká a v hlúbiku vláknito tvrdá (najmä v báze). Chuť má nevýraznú a je takmer bez vône.
Výtrusný prach:
Výtrusný prach je hnedý.
Výskyt:
Kozák žltooranžový rastie v symbióze s rôznymi brezami, v nížinách aj v horách, v čisto brezových porastoch alebo aj v zmiešaných lesoch pod vtrúsenými brezami. Je rozšírený v celom miernom pásme severnej pologule. Je zriedkavejší ako jeho príbuzný kozák osikový.
Význam:
Je to výborný jedlý druh, vhodný na rozličné úpravy. Aj na pohľad je to veľmi krásna huba. Hubári si ju veľmi cenia, lebo nebýva červivá a pritom je veľmi výdatná. Mladé plodnice sú vhodné na nakladanie do octu v zmesi s inými hubami.