Suchohríb karmínový
Slovensky: Suchohríb karmínový
Latinsky: Hortiboletus rubellus (Krombh.) Simonini, Vizzini & Gelardi
Česky: Suchohřib červený
Jedlá huba
Výskyt: VII. - X.
Klobúk/Plodnica:
Klobúk má 30-60 mm v priemere, najprv je polguľovitý, potom vankúšovitý až plochý, na temene niekedy vtlačený, najčastejšie býva sfarbený v rozličných červených odtieňoch (ružový, čerešňovočervený, vínovočervený, hnedočervený), v starobe zvyčajne celý klobúk červenú farbu stráca a stáva sa kožovožltým, iba na okraji s červenkastým pásom. Povrch je najprv jemne plstnato zamatový, akoby oinovatený, v starobe býva holý a často políčkovite rozpukaný. V trhlinách medzi políčkami presvitá žltkastá dužina. Pokožka je suchá, iba zriedkavo vlhká, nedá sa olúpať.
Plodná časť:
Rúrky sú 6-14 mm dlhé, najprv žlté, potom olivovo zlatožlté až zelenkasté (ako má suchohríb žltomäsový), často modrejúce, do spodku vyklenuté, prirastené alebo niekedy okolo hlúbika stlačené a čiarkovite zbiehavé. Póry sú stredne veľké, hranaté, rovnako sfarbené ako rúrky.
Hlúbik:
Hlúbik je 30-110 mm dlhý a 4-25 mm hrubý, valcovitý alebo niekedy aj trochu bruchatý, neraz slabo vretenovite zahrotený, hore žltý, v strede na žltom podklade jemne plstnato červeno bodkovaný až vláknitý, často s pozdĺžnymi ryhami alebo rebrami. Otlačením modrie.
Dužina:
Dužina je žltá alebo zlatožltá, v hlúbiku žltšia, niekedy modrejúca, pod pokožkou klobúka býva často trochu červenkastá. Je mäkká a rýchlo hnije. Má trochu kyslastú chuť a vonia nenápadne.
Výtrusný prach:
Výtrusný prach je hnedoolivový.
Výskyt:
Suchohríb karmínový rastie od júla do októbra v listnatých a zmiešaných lesoch. Vyskytuje sa najmä v nížinách, ale nie je celkom zriedkavý ani v podhorských krajoch. Je rozšírený v celom miernom pásme severnej pologule.
Význam:
Je to jedlá huba, kvalitou sa podobá suchohríbu žltomäsovému, ktorý je rozšírenejší a vyskytuje sa hojnejšie ako suchohríb karmínový.