Tanierovka oranžová
Slovensky: Tanierovka oranžová
Latinsky: Aleuria aurantia (Pers.) Fuckel
Česky: Mísenka oranžová
Jedlá huba
Výskyt: VII. - XI.
Klobúk/Plodnica:
Plodnica (apotécium) má v priemere 20-80 mm, najprv je takmer guľovitá, neskôr nepravidelne miskovitá s okrajom zahnutým dovnútra a napokon v starobe býva plocho rozprestretá, často poprehýbaná a laločnatá. Je bez hlúbika, celkom prisadnutá k zemi. Vnútorná strana plodnice (técium) je hladká, žltočervená, oranžová alebo rumelkovočervená. Vonkajšia strana je jemne plstnatá, belavá alebo bledo žltookrová.
Dužina:
Dužina je veľmi tenká, krehká a vodnatá, sivobelavá. Vôňa a chuť dužiny je za čerstva nenápadná, v suchom stave po rozdrvení príjemne vonia.
Výtrusný prach:
Výtrusný prach je biely.
Výskyt:
Tanierovka oranžová rastie zvyčajne na okraji lesov a pri lesných cestách, najčastejšie v piesočnatých alebo piesčitoílovitých pôdach. Možno ju nájsť aj v záhradách a parkoch. Plodnice sa objavujú už koncom leta, ale najmä v jeseni, takmer vždy vo veľkých húfoch. Je rozšírená v celom miernom pásme severnej pologule. U nás sa vyskytuje takmer všade, v nížinách i pahorkatinách.
Je to jedlá, avšak málo výdatná huba. Hodí sa predovšetkým do polievok a do hubových šalátov. Svojím nápadným sfarbením ľahko upútava pozornosť hubárov.
Ľudia si mýlia aj Ohnivec šarlátový ktorý je nejedlý s Tanierovkou oranžovou.