Úvod » Liečivé huby: Tieto prírodné poklady sa oplatí poznať – pri akých chorobách pomôžu?
Liečivé huby: Tieto prírodné poklady sa oplatí poznať – pri akých chorobách pomôžu?
Liečivé huby: Tieto prírodné poklady sa oplatí poznať – pri akých chorobách pomôžu?
Nie je huba ako huba, tieto vám pomôžu aj so zdravotnými problémami (Zdroj: GettyImages)
Zdravie je pre nás mimoriadne dôležité, ovplyvňuje totiž nielen našu pohodu, ale aj celkovú kvalitu života. Okrem zdravej stravy a pravidelného cvičenia si ho môžeme zlepšiť aj účinnými prírodnými prostriedkami. Medicinálne huby, známe svojimi liečivými vlastnosťami, sú už tisícročia súčasťou tradičnej medicíny v rôznych kultúrach.
V súčasnosti sú čoraz obľúbenejšie pre svoje široké spektrum účinkov, ktoré nielen podporujú zdravie, ale pôsobia aj ako prevencia rôznych ochorení. Každá z týchto húb má unikátne vlastnosti a využitie. Preto vám prinášame prehľad najznámejších medicinálnych húb a ich účinkov.
1. Reishi (Ganoderma lucidum)
2. Cordyceps (Cordyceps sinensis)
3. Chaga (Inonotus obliquus)
4. Shiitake (Lentinula edodes)
5. Maitake (Grifola frondosa)
6. Hliva ustricová (Pleurotus ostreatus)
7. Hericium (Hericium erinaceus)
1. Reishi (Ganoderma lucidum)
Lesklokôrovka obyčajná, známa ako reishi, je často prezývaná huba nesmrteľnosti. Má mnoho zdravotných účinkov a v tradičnej čínskej medicíne sa používa už po stáročia. Táto huba posilňuje imunitný systém, čím zvyšuje odolnosť organizmu voči infekciám a chorobám. Má silné protizápalové vlastnosti, ktoré napomáhajú pri liečbe chronických zápalových stavov. Reishi tiež prispieva k zníženiu úzkosti aj stresu, a podporuje lepšiu kvalitu spánku.
Okrem toho môže zlepšovať kardiovaskulárne zdravie tým, že pomáha regulovať krvný tlak a hladinu cholesterolu. Jej antioxidačné vlastnosti tiež prispievajú k ochrane buniek pred poškodením voľnými radikálmi. Reishi sa užíva vo forme extraktov, prášku alebo kapsúl. Nájdete však aj kávu obohatenú práškom z reishi, takže si môžete dopriať dávku zdravia spolu s rannou kávou.
Zlepšuje kvalitu spánku
Reguluje cholesterol
Pomáha regulovať hladinu cukru v krvi
Reguluje krvný tlak
Má antioxidačné vlastnosti
Podporuje zdravie pečene
Zlepšuje imunitu
2. Cordyceps (Cordyceps sinensis)
Táto parazitická huba je známa pre svoje výrazné adaptogénne účinky. Podporuje zvýšenie energie a odstraňuje únavu, čo ju robí obľúbenou medzi športovcami a ľuďmi s aktívnym životným štýlom. Cordyceps tiež zlepšuje funkciu dýchacieho systému a má priaznivý vplyv na zdravie srdca.
Okrem toho posilňuje imunitný systém, pomáha pri regulácii hladiny cukru v krvi a má pozitívny vplyv na zdravie obličiek a pečene. Taktiež vykazuje antioxidačné a protizápalové vlastnosti, ktoré prispievajú k celkovému zdraviu a vitalite. K jej obľúbenosti v neposlednom rade prispieva to, že sa jej pripisujú aj omladzujúce účinky. Najčastejšie ju dostanete vo forme kapsúl alebo prášku, pre zlepšenie účinkov sa kombinuje aj s inými medicinálnymi hubami.
Protinádorové účinky
Zvyšuje energiu
Omladzujúce účinky
Zvyšuje výkon
Zlepšuje trávenie
Chráni obličky a pečeň
Pomáha regulovať hladinu cukru v krvi
Podporuje zdravie srdca
3. Chaga (Inonotus obliquus)
Drevokazná huba chaga, rastúca prevažne na brezových stromoch, je bohatá na antioxidanty a má silné protizápalové a antivírusové vlastnosti. Pravidelné užívanie chagy posilňuje imunitný systém, podporuje zdravie tráviaceho traktu a zlepšuje celkovú odolnosť organizmu voči infekciám. Obsahuje tiež betaglukány, ktoré prispievajú k regulácii hladiny cukru v krvi a môžu pomáhať pri prevencii diabetu.
Používa sa aj na zlepšenie kardiovaskulárneho zdravia a ochranu pečene. Chaga môže tiež pomôcť znižovať hladinu cukru v krvi a bojovať proti rakovine. Diabetici by ju však mali užívať len opatrne a po konzultácii s lekárom, keďže v kombinácii s inzulínom môžu byť jej účinky príliš silné. Najčastejšie ju dostanete vo forme tabletiek, prášku alebo kapsúl.
Zlepšuje zdravie pečene
Podporuje imunitu
Znižuje zápaly
Zvyšuje vitalitu a odstraňuje únavu
Chráni zdravie srdca
Zlepšuje pleť a vlasy
Podporuje trávenie
Medicinálne huby sú súčasťou tradičnej medicíny v mnohých kultúrach (Zdroj: Freepik/freepik)
4. Shiitake (Lentinula edodes)
Húževnatec jedlý, známejší pod menom shiitake, je chutná huba, ktorá je známa predovšetkým ako súčasť ázijských jedál. Často sa pridáva do polievok, jedál z woku a omáčok. Jej bohatá chuť dodáva jedlám jedinečný charakter a je obľúbeným doplnkom v mnohých receptoch. Okrem kulinárskej hodnoty má však aj významné zdravotné účinky: obsahuje množstvo bioaktívnych látok, ktoré podporujú imunitný systém a zvyšujú odolnosť organizmu voči infekciám.
Má nízky obsah kalórií, je bohatá na vitamíny skupiny B, vitamín D a niektoré minerály. Shiitake tiež znižuje hladinu cholesterolu a zlepšuje kardiovaskulárne zdravie tým, že pomáha predchádzať ateroskleróze. Má protizápalové a antioxidačné vlastnosti, ktoré chránia bunky pred poškodením voľnými radikálmi a znižujú zápal v tele.
Okrem toho podporuje zdravie kostí, má potenciálne protinádorové účinky, udržiava zdravú pokožku, zvyšuje energiu a zlepšuje kognitívne funkcie. Pravidelná konzumácia shiitake môže podporiť zdravie srdca, posilniť imunitu a podporiť celkovú vitalitu. Obsahuje aj kyselinu linolovú, ktorá pomáha budovať svaly a chudnúť. Najčastejšie sa konzumuje čerstvá, sušená alebo vo forme extraktov.
Podporuje zdravie srdca
Zlepšuje imunitu
Pomáha znižovať váhu
Zvyšuje energiu
Reguluje cholesterol
Napomáha dobrému tráveniu
Zlepšuje kognitívne funkcie
Udržiava zdravie pokožky
Shiitake je chutná jedlá huba, no vyniká aj zdravotnými účinkami (Zdroj: Freepik/devmaryna)
5. Maitake (Grifola frondosa)
Vyskytuje sa v Japonsku, Európe, aj v Severnej Amerike a japonský názov Maitake znamená tancujúca huba. Používa sa po stáročia ako súčasť tradičnej medicíny v ázijských krajinách. Obsahuje beta-glukány a ďalšie polysacharidy, ktoré podporujú imunitný systém tým, že zvyšujú aktivitu bielych krviniek a zlepšujú ich schopnosť bojovať proti infekciám a rakovinovým bunkám. Maitake tiež pomáha regulovať hladinu cukru v krvi a podporuje zdravie pečene.
Okrem toho znižuje krvný tlak a cholesterol, čím podporuje zdravie srdca a ciev. Je tiež známa svojimi antioxidačnými vlastnosťami, ktoré chránia bunky pred poškodením a znižujú zápaly v tele. Maitake je výborná jedlá huba a bežne sa konzumuje čerstvá – ako súčasť tradičných ázijských jedál, ale aj vo forme extraktu, kapsúl či prášku.
Pomáha v boji proti rakovine
Obsahuje vitamín D
Posilňuje imunitu
Reguluje hladinu cukru v krvi
Obsahuje antioxidanty
Bojuje proti chronickej únave
6. Hliva ustricová (Pleurotus ostreatus)
Aj u nás rastúca hliva ustricová je výbornou jedlou hubou. Má tiež mnohé zdravotné účinky a pôsobí ako podporný prostriedok pri liečbe niektorých civilizačných ochorení. Obsahuje veľa prospešných živín, vlákninu, vitamíny, minerály, ale aj beta-glukány, ktoré podporujú imunitný systém, zvyšujú odolnosť voči infekciám a môžu pomáhať pri boji proti nádorovým bunkám.
Hliva je tiež bohatá na antioxidanty, ktoré chránia bunky pred poškodením voľnými radikálmi a znižujú zápal v tele. Pravidelná konzumácia hlivy môže prispieť k znižovaniu hladiny cholesterolu a podporovať zdravie srdca. Okrem toho má hliva antimikrobiálne a antivírusové vlastnosti, čo pomáha pri prevencii rôznych infekcií. Môžete ju konzumovať čerstvú, či už v polievkach, omáčkach, ako súčasť hlavných jedál, alebo aj v podobe praktických kapsúl.
Obsahuje antioxidanty
Podporuje imunitu
Pomáha pri regulácii cukru v krvi
Chráni zdravie srdca
Napomáha zdravému tráveniu
Hliva ustricová je nielen zdravá, ale aj výborná jedlá huba (Zdroj: Freepik/azerbaijan_stockers)
7. Hericium (Hericium erinaceus)
Koralovec ježovitý, známy aj ako hericium alebo levia hriva, je tradičná medicinálna huba známa svojimi pozitívnymi účinkami nielen na fyzické, ale aj duševné zdravie. Obsahuje bioaktívne zlúčeniny, ktoré majú výrazné neuroprotektívne účinky, podporuje rast a regeneráciu nervových buniek, čím zlepšuje kognitívne funkcie, pamäť a koncentráciu. Pomáha tiež pri zmierňovaní symptómov úzkosti a depresie.
Výskumy naznačujú, že koralovec môže byť užitočný pri liečbe neurodegeneratívnych ochorení, ako sú Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Okrem toho má táto užitočná huba protizápalové a antioxidačné vlastnosti, ktoré pomáhajú chrániť mozog pred poškodením voľnými radikálmi. Podporuje tiež imunitu a zlepšuje trávenie vďaka svojim probiotickým účinkom. Hericium sa najčastejšie užíva vo forme kapsúl, prášku alebo extraktu.
Posilňuje imunitný systém
Neuroprotektívne účinky
Zlepšenie kognitívnych funkcií
Zmiernenie úzkostí a depresií
Bohaté na antioxidanty
Zlepšuje krvný obeh
Zlepšuje trávenie
Antimikrobiálne vlastnosti
Medicinálne huby majú bohatú históriu používania v tradičnej medicíne a aj v súčasnosti predstavujú prírodný a efektívny spôsob, ako podporiť zdravie a predchádzať rôznym ochoreniam. Ich pravidelné užívanie má nielen mnoho zdravotných výhod, ale prispieva aj k celkovému zlepšeniu kvality života a vitality. Pri ich užívaní však dodržiavajte odporúčané dávkovanie a konzultujte ich použitie s lekárom, najmä ak máte zdravotné problémy alebo užívate lieky.