VYSOKÉ TATRY. Nový druh huby pre vedu je z územia Tatranského národného parku (TANAP). Informovala o tom správa národného parku na svojej internetovej stránke.
Objaviť a popísať nový druh doposiaľ nepoznanej huby sa podľa nej podarilo tamojšiemu vedúcemu odboru vedy a výskumu Marošovi Peigerovi. Keďže do roku 2024 sa našla iba v Tatranskom národnom parku, a to v pralesoch oblasti Sivého vrchu, Liptovských Tatier a Vysokých Tatier, dostala vedecké meno Cerinomyces tatrensis.
Je nenápadná
Cesta za opisom nového druhu huby pre vedu z územia TANAP-u sa podľa jeho správy začala v máji 2017.
„Nenápadná belavá, akoby poprášená, rôsolovitá huba rastúca v malých zhlukoch z ležiaceho mŕtveho kmeňa tisu obyčajného sa na už prvý pohľad voľným okom, ale aj neskôr pri skúmaní pod mikroskopom, javila neštandardne,“ uviedli ochranári.
Do roku 2024 sa našla iba v spomínaných lokalitách národného parku, a okrem tisu bola zaznamenaná aj na borovici horskej.
Nezbierajte ju, je nejedlá
„Táto nejedlá huba rastie najmä na jar a začiatkom leta, v máji, júni, júli,“ informovala ďalej správa najstaršieho národného parku.
Zároveň upozornila, že po dlhých rokoch práce na opise morfológie plodníc, mikroskopických znakov, jej ekológie a zrealizovaní DNA analýz bol v tomto roku článok o objave publikovaný vo vedeckom časopise Fungal systematics and evolution (FUSE). Autormi opisu sú Adam Polhorský, Maroš Peiger a Pavol Tomka.
Zdroj: https://spis.korzar.sme.sk/c/23378946/v-tatranskom-narodnom-parku-objavili-novy-druh-doteraz-nepoznanej-huby.html?utm_source=upday&utm_medium=referral