Lievik trúbkovitý
Slovensky: Lievik trúbkovitý
Latinsky: Craterellus cornucopioides (L.) Pers.
Česky: Stroček trubkovitý
Výborná jedlá huba
Výskyt: VIII. - XI.
Klobúk/Plodnica:
Klobúk má 30-80 mm v priemere, je trúbkovite lievikovitý, s prehnutým okrajom, ktorý býva v dospelosti vlnitý alebo laločnatý, na vnútornej strane hnedočierny, neskôr čiernosivý až čierny, šupinkatý, na vonkajšej strane sivohnedý, najprv hladký, neskôr vráskavý. Celá plodnica, včítane hlúbika, je na vonkajšej strane povlečená výtrusorodným rúchom (hyméniom), a preto býva v dospelosti od bieleho výtrusného prachu belavo oinovatená.
Hlúbik:
Hlúbik je 50-120 mm vysoký, dutý, smerom dolu zúžený, hore prechádza pomaly do klobúka. Je rovnako sfarbený ako klobúk.
Dužina:
Dužina je veľmi krehká, trochu chrupkovitá, najprv sivočierna, potom čierna, bez výraznej chuti, ale príjemne vonia. Usušená huba je celá čierna a lámavá.
Výtrusný prach:
Výtrusný prach je biely.
Výskyt:
Rastie od augusta do novembra, najčastejšie v listnatých a zmiešaných lesoch, zriedkavo aj v ihličnatých lesoch. Za priaznivých podmienok sa plodnice objavujú vo veľkých húfoch a v bohatých trsoch. Je rozšírený v celom miernom pásme severnej pologule a v Austrálii.
Je to veľmi dobrá huba aj napriek svojmu nevzhľadnému zovňajšku. Je vhodná najmä do polievok, omáčok a na sušenie. Usušené a rozdrvené plodnice možno použiť ako korenie do rozličných jedál.