Masliak zrnitý
Slovensky: Masliak zrnitý
Latinsky: Suillus granulatus (L.) Roussel
Česky: Klouzek zrnitý
Výborná jedlá huba
Výskyt: VI. - XI.
Klobúk/Plodnica:
Klobúk má 50-100 mm v priemere, najprv je klenutý, potom plochý, slizký a holý, s okrajom v mladosti podvinutým, potom ostrým. Najprv je hnedý a neskôr, ked sa sliz stráca, mení sa na žltkastý až okrovočervenkastý. V porovnaní s masliakom obyčajným je vždy bledší.
Plodná časť:
Rúrky sú 5-10 mm dlhé, k hlúbiku prirastené alebo mierne. zbiehajúce, najprv bledožlté, potom okrové až hnedožlté. Póry sú za mladi veľmi drobné, v dospelosti dosahujú až 1 mm v priemere, sú rovnako sfarbené ako rúrky; vylučujú biele mliekovité kvapky, ktoré po zaschnutí zanechávajú na póroch a na vrchole hlúbika hnedé zrnká.
Hlúbik:
Hlúbik je 40-60 mm dlhý a 8-15 mm hrubý, valcovitý; najprv je žltkastobelavý, potom bledožltý, v hornej časti zrnito bielo až hnedasto bodkovaný, napokon býva celý hnedastý. Na vrchole pod klobúkom roní v mladosti biele kvapôčky.
Dužina:
Dužina je belavá, neskôr so žltým odtieňom, najintenzívnejším nad rúrkami a v hlúbiku. Na vzduchu nemení farbu. V klobúku býva v mladosti maslovitá a napokon veľmi mäkká až vodnatá. Má kyslastú chuť a vonia po ovocí.
Výtrusný prach:
Výtrusný prach je žltohnedý.
Výskyt:
Masliak zrnitý rastie od júna do novembra v ihličnatých lesoch, najčastejšie pod borovicou sosnou, ale aj pod inými dvojihlicovými borovicami, medzi trávou na lesných čistinách, na rúbaniskách a pri okrajoch ciest. Vyskytuje sa zvyčajne vo veľkých húfoch. Je rozšírený v celom miernom pásme severnej pologule. Rastie aj v juhoamerických borovicových kultúrach. U nás je všeobecne rozšírený.
Význam:
Je to výborný masliak, vhodný do polievok, na vyprážanie i na nakladanie do octu. Spolu s masliakom obyčajným a smrekovcovým patrí medzi prvotriedne jedlé huby.